Handrail and its different types

هندریل چیست؟ هندریل Handrail (دستگیره، دست انداز، دَستک یا دستگرد) میله‌­ایِ افقی شکل است که روی حفاظ (نرده) سوار می‌گردد تا افراد هنگام ایستادن کنار حفاظ‌ها (نرده‌ها) به آن تکیه کرده، آن را با دست بگیرند یا در زمان استفاده از راه پله و سطوح شیب دار به عنوان تکیه‌­گاهِ مناسبی برای بالا و پایین رفتن از پله‌ها باشد (بخصوص برای کودکان، افراد بیمار یا کهنسالان).

هندریل ها معمولا قسمت بالاییِ چارچوب یا قاب نرده های شیشه ایِ قاب دار (Framed) را تشکیل می‌دهند که هم جنبه ایمنی دارند و هم وجاهت بصری. برخی از آن‌ها کنار لبه‌­یِ بالاییِ صفحاتِ شیشه ای نصب شده و بسیار شکیل و امروزی هستند.

توضیح یک نکته مهم در اینجا الزامی است: ظاهرا اکثر سایت‌ها و شرکت‌ها به اشتباه، هندریل را با نرده (به معنای حفاظ) مساوی و مترادف دانسته و در دسته بندی‌ها و تعاریفشان، از این دو واژه به جای هم استفاده کرده‌اند.

در حالیکه، همانگونه که اشاره شد هندریل، میله افقی‌­ای است که بالای نرده قرار می­گیرد و فرد هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها و سطوح شیب دار به عنوان تکیه گاه از آن استفاده می‌کند، اما نرده، محافظی است عمودی که کنار سطوح مرتفع، شیب دار یا پله ها کار گذاشته می‌شود تا ضمن جلوگیری از سقوط افراد، تردد آنها در پله‌ها را آسان کند.

انواع هندریل

انواع هندریل در طرح‌ها، رنگ‌ها، مواد تشکیل دهنده و اشکال گوناگون در بازار موجود است. اما تقریبا می‌توان همه آنها را در دو نوع خلاصه کرد:

تاپریل (Toprail): نوعی از هندریل است که دقیقا بالای شیشه قرار می‌گیرد.

براکتی: نوعی از هندریل به شکل لوله است که از آن نیز جهت سهولت تردد افراد در ساختمان‌های مختلف بهره گرفته می‌شود.

در اکثر موارد هندریل های که روی نرده های شیشه ای نصب می‌شوند را از جنس استیل ضد زنگ یا آلومینیوم می‌سازند.

اما می توان برای دیگر مصارف یا به دلایل هنری و تناسب طراحی، آنها را از چوب، سایر فلزات، سنگ و برخی مواد پلیمری جدید و «آلومینیومِ پوششِ پودری» هم تولید کرد.

انواع هندریل شیشه ای

  • هندریل شیشه ای فیکس پوینت
  • هندریل شیشه ای اکسپوز
  • هندریل شیشه ای دفنی
  • هندریل شیشه ای اس
  • هندریل شیشه ای هنزا

هندریل شیشه ای اسپیگات

یکی از رایج ترین مدل های حفاظ شیشه ای که نیازی به زیرسازی ندارد و زمان نصب آن بسیار کوتاه تر از مدل های دیگر است و اتصالات آن به راحتی وظیفه نگهداری شیشه ها را انجام می دهد. نرده شیشه ای اسپیگات از یک سری پایه های نگهدارنده که معمولا ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر دارند و از متریال های فولادی، آلومینیوم و استیل ستخته می شوند.

هندریل شیشه ای فیکس پوینت

نرده شیشه ای فیکس پوینت یا سیستم اتصالات نقطه ایث یکی از مدرن ترین روش های نصب نرده شیشه ای می باشد. در این نوع نرده، شیشه ها در محل های اتصال به بدنه سوراخکاری می شوند و قطعاتی نگهدارنده شیشه ها در محل های اتصال به بدنه جانبی متصل می گردند.

Share

Dear user, if you like the content on this page, you can share it with your friends on social networks by the following buttons.
Facebook
Twitter
Linkedin
Whatsapp
Telegram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *